Analiza miasta cz. 1
Posługując się sprawdzianami, wynikającymi z wyżej ustalonej grupy sześciu czynników urbanistycznych, przeprowadzamy analizę typowych miast, lub ich ważniejszych fragmentów w poszczególnych epokach, względnie w kolejnych stopniach ich rozwoju. Analiza ta zostaje przeprowadzona według pewnego systemu, ujmującego różnolite objawy w powstaniu i rozwoju miasta w ramy następujących zasadniczych dziedzin:
Sytuacja i warunki topograficzne i klimatyczne. Oddziaływanie na wybór sytuacji ważniejszych spośród sześciu czynników urbanistycznych, a więc wpływ zagadnień natury militarnej, komunikacyjnej lub gospodarczej. Charakter i przeznaczenie poszczególnych terenów i urządzeń miejskich i ich związek z miejscowymi warunkami przyrodzonymi. Charakterystyka terenów podmiejskich i dalszych okolic pod względem warunków przyrodzonych i wpływ ich na rozwój miasta.
Podstawy gospodarcze miasta w związku z sytuacją geograficzną i z innymi warunkami przyrodzonymi. Położenie miasta w stosunku do całości kraju i bliższych obszarów pod względem komunikacji. Ludność – jej pochodzenie, charakter gospodarczy i kulturalny. Stan techniczny terenu. Ogólna charakterystyka budowy miasta z punktu widzenia konstrukcji i formy zasadniczej.