Deptaki

Autor: | Opublikowane w Rozwiązanie problemów komunikacji Brak komentarzy | Tagi:

deptakWspaniałym okazem tego rodzaju ulic z deptakami jest w Krakowie ul. 3 maja, a we Lwowie ul. 29 listopada na Kastelówce. Aleje są to ulice z jednym rzędem drzew lub kilkoma. Ulica Wilhelmowska w Poznaniu nazywa się także aleją, w Warszawie istnieją aleje Jerozolimskie. Przejściami nazywają się otwarte lub kryte pasaże np. w Krakowie przejście z ulicy Stolarskiej na Rynek główny, we Lwowie pasaż Hausmana. Do nich zaliczyć trzeba domy przechodnie. Oba rodzaje są bardzo korzystne dla komunikacji pieszej, ponieważ skracają drogę. Groble i wały są skróconymi nazwami zamiast ulic grobelnej i wałowej. Ulicę Groble ma Poznań, plac nad Wisłą w Krakowie nazywa się Groblami, jedna z najwspanialszych ulic we Lwowie nazywa się Wałami hetmańskimi. Ulice nadbrzeżne i bulwary to drogi komunikacyjne wzdłuż lub w pobliżu wody, jak w Krakowie na Kazimierzu.

nagłośnienie eventowe

Dodać jeszcze można, że placami lub ulicami architektonicznymi są place i ulice, w których przeważa architektura. Jako znakomity przykład można przytoczyć plac św. Piotra w Rzymie lub św. Marka we Wenecji. Rzędy drzew są tu nie na miejscu, gdyż zasłaniałyby budynki i osłabiłyby wrażenie.

Wreszcie, ulicami dywanowymi nazywamy ulice szerokie, których powierzchnia nie służy wyłącznie do komunikacji. Mają one albo w środku albo po obu stronach znaczniejsze pasy, ozdobione trawnikami, zielenią i kwiatami.

nagłośnienie eventowe