Koszty samej regulacji i rozszerzenia miasta cz. 1
Podzielić je należy zasadniczo na koszty złączone z budowlami i urządzeniami publicznymi i na koszty dla celów przedsiębiorstw prywatnych.
Wydatki na publiczne budowle i urządzenia
Przy powiększaniu się miast rozchodzi się przede wszystkim o rozszerzenie ar tery i komunikacyjnych w częściach miasta zabudowanych i o założenie nowych w stronach nie zabudowanych. Zajdzie przeto potrzeba: rozszerzenia ulic i przebicia nowych, przy równoczesnym burzeniu domów i wykupnie gruntów; następnie tworzenia nowych ulic, placów, mostów i plantacji, jako też regulacji dróg wodnych; wreszcie urządzeń kanalizacyjnych wszelkiego rodzaju, osuszenia, oświetlenia, wodociąg ów, przewodów itd.
To wszystko wykonywa się środkami państwowymi, krajowymi lub gminnymi, stosownie do warunków własności i zobowiązań.
Aby usunąć błędne mniemanie, z którym się często można spotkać, należy wyraźnie podnieść, że prace te nie muszą być wykonane w jednym ciągu i bezzwłocznie po sporządzeniu planu zabudowania, lecz że rozciągać się one będą z natury rzeczy na szereg lat, nawet dziesięcioleci, w miarę zachodzącej potrzeby. Koszty tych prac rozkładają się przeto na długi przeciąg czasu.
To Cię zainteresuje:
– łaźnie parowe
– pogotowie hydrauliczne poznań