Koszty ustalenia planu zabudowania cz. 2

Autor: | Opublikowane w Koszty wykonania planu Brak komentarzy | Tagi:

W sprawie wynagrodzenia za prace około budowy miast wypada zauważyć, że wartość i znaczenie ich nie polega na dostarczeniu wielkiej ilości planów i rysunków, sporządzonych w mniej lub więcej zręczny sposób, lecz na wysiłku pracy umysłowej, z której wynikają zasadnicze, doniosłe pomysły i rady. Wynagrodzenie jest wypadkiem jednorazowym, który przynosi gminie stale korzyści.

Dobrze obmyślany plan to błogosławieństwo dla miasta i jego mieszkańców, a dobrodziejstwa, które wyrządza, i szkody którym zapobiega przedstawiają wielkie wartości, który by można wyrazić tylko bardzo wysokimi cyframi.

Dobry lub zły plan wywiera wpływ na wartości idące w miliony; wynagrodzenie za pracę jest w stosunku do nich znikomo małe. Korzyści jednej dobrej regulacji ulicy, jednego szczęśliwie założonego planu, a zwłaszcza udany projekt nowej dzielnicy ważą nieskończenie więcej niż kwota honorarium.

Samo niepotrzebne wykupno jednego budynku w celu zburzenia go, lub wadliwa parcelacja gruntów, powodują więcej wydatków niż koszta fachowo wykonanego planu, który mógłby te rzeczy uchylić.

To Cię zainteresuje:

– tłumacz przysięgły języka niemieckiego poznań
– metale kolorowe rzeszów
– sala weselna warszawa