Okresy rozwoju cz. 1

Autor: | Opublikowane w Urbanistyka Brak komentarzy | Tagi:

I. Miasto średniowieczne, reprezentowane w setkach osiedli, zachowuje do czasów obecnych swą dawną konstrukcję i formę w całości lub we fragmentach. Miasto to w rożnych krajach Europy już jest pod pewnymi względami zbadane i daje pole do dalszych badań specjalnie urbanistycznych. W licznym szeregu przykładów daje ono obraz rozwoju od prymitywnych zaczątków do zorganizowanej wszechstronnie całości.

II. Miasto antyczne odzwierciadla w płaszczyźnie urbanistycznej wysoki poziom kultury starożytnych Greków i Rzymian. W przykładach, dotychczas naukowo zbadanych, przedstawia przede wszystkim typ miasta niewielkiego o całkowicie dojrzałej konstrukcji i formie, odpowiadającej najwyższym ideałom piękna swej epoki.

III. Miasto czasów Odrodzenia w licznych pomnikach istniejących i w dziełach teoretyków uzewnętrznia różnolite wpływy w dziedzinie rozwoju miasta w okresie przełomowym kultury nowożytnej. Przebogate dziedzictwo Średniowiecza jest przekuwane ręką wybitnych działaczy i wielkich talentów na nową modłę.