Okresy rozwoju cz. 2

Autor: | Opublikowane w Urbanistyka Brak komentarzy | Tagi:

Nowe formy życia gospodarczego i politycznego dyktują nowe programy budowy miasta. Powstają organizmy miejskie, znacznie większe i bardziej złożone, niż w Średniowieczu i Starożytności.

IV. Miasto czasów Baroku tworzy się na nowych podstawach życia politycznego i gospodarczego. Wysoki poziom umysłowy i artystyczny epoki tworzy nowe konstrukcje i formy urbanistyczne. Miasto obejmuje wielkie obszary, zrzuca z siebie okowy murów obronnych i osiąga wysoki poziom rozwoju. Szereg wybitnych twórców we Włoszech i we Francji opanowuje na długi przeciąg czasu twórczość urbanistyczną w Europie i krajach, podległych jej kulturze.

Obok grup miast różnych krajów i okresów kultury europejskiej, które się składają na te cztery podstawowe typy i ilustrują ich ewolucję, nauka współczesna daje coraz większe możliwości analizowania miast starych kultur wschodu. Jednakże ustalona wyżej wytyczna badania przede wszystkim czynników urbanistycznych nowożytnego miasta europejskiego, zakreśla wyraźnie granice terytorialne tej pracy.