Plan zabudowy

Autor: | Opublikowane w Ogólne poglądy Brak komentarzy | Tagi:

planCzęsto słyszy się: “Dawniej można było z naszego miasta coś zrobić. Dziś już za późno”. Jest to jednak błędne mniemanie. Tak może mówić o sobie i swych prawach starzejący się człowiek, ale nie wolno gminie, która żyje wiecznie i która stale rośnie i rozwija się. Jeżeli wiele się zawiniło w przeszłości, należy tego uniknąć w przyszłości.

Każde rozwijające się miasto, potrzebuje jednolitego, wszystko obejmującego planu zabudowania, dla celów rozrastania się na zewnątrz i ulepszeń zewnętrznych, tak brzmi pierwsza zasada dotycząca rozszerzenia się miast, uchwalona przez  stowarzyszenia dla utrzymania zdrowotności publicznej.

szafki na narzędzia

W ogóle musimy stwierdzić:
Jeżeli się chce miasto uchronić od szkód i zaniedbania, żaden termin dla sporządzenia planu zabudowania nie jest za wczesny.

Należy przystąpić do niego, zanim zmusi do tego konieczność, często po nieobliczalnych stratach.

Koszty i ciężary

Regulacja i rozszerzenie miasta wymagają kosztów i to bardzo znacznych. Tu trzeba z góry zaznaczyć, że nie wszystkie projekty i zarządzenia, wynikające z planu zabudowania, muszą natychmiast być wykonane: można je rozłożyć na szereg lat stosownie do potrzeby i środków, będących do dyspozycji.

Koszta i ciężary należy rozdzielić wedle prawa i słuszności na gminę i jej członków, a więc na gminę jako taką i na właścicieli realności. Jednostronne obciążenie jest szkodliwe.

W zarządzeniach planu samego winna obowiązywać ta sama zasada np. przy regulacji starych ulic należy ustanowić nowe lica domów w ten sposób, aby przy równej głębokości parcel właściciele byli zobowiązani odstępować grunta z obu stron, a przy parcelach nierównej głębokości, aby odstępowała tylko strona z głębszymi parcelami.

szafki na narzędzia