Przeprowadzenie planów zabudowania miasta cz. 2
Ustalenie i wykonanie planu zabudowania pociąga za sobą ciężką odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń i czasów; plan len może miastu przynieść błogosławieństwo, lub stać się jego klęską; dlatego zarządy miejskie i organy wykonawcze mają obowiązek zapoznać się jak najdokładniej z nauką budownictwa miast.
Bądz co bądz jest to korzystnym dla gminy, jeśli wszyscy jej członkowie, wszyscy jej mieszkańcy, bez względu na stan i przynależność partyjną, jednomyślnie przyczyniają się w miarę sił do powiększenia i upiększenia miasta. Miasto jest przecież ich wspólną ojczyzną, a trudy ich przyniosą pożytek im samym.
Nader zbawienną jest także pomoc korporacji pracujących dla dobra miasta, a zwłaszcza stowarzyszeń, zajmujących się jego upiększeniem. Instytucje te mogą ze swej strony zdziałać niejedno, do czego nie wystarczają środki gminy.
Hasło naszego cesarza Franciszka Józefa I. „Viribus unitis“ nigdzie może nie znajduje tak pełnego zastosowania, jak w dziele budowy miast.
W końcu wypada nadmienić, że byłoby to wielkim błędem odstępować z czasem samowolnie od planu, który uznany został jako dobry. Może się to stać chyba tylko dla szczególnie ważnych przyczyn, albo z powodu nieprzewidzianych okoliczności czy potrzeb i tylko dla dobra ogółu, nigdy zaś w interesie jednostek.
To Cię zainteresuje:
– pastuch elektryczny dla bydła
– materac gryczany