Urządzenie dworca

Autor: | Opublikowane w Rozwiązanie problemów komunikacji Brak komentarzy | Tagi:

projektowanie-dworcaZ powodu zwiększonego ruchu urządzenie dworca głównego (centralnego) nadaje się tylko dla mniejszego miasta; stanowczo zaś nie wystarcza jeden dworzec dla bardzo wielkiego miasta o światowym znaczeniu. Trzeb aby przebywać za wielkie odległości na olbrzymim obszarze miejskim, aby dostać się do tego jedynego miejsca; nadto wytworzyłoby się właśnie tamże bardzo duże i szkodliwe stłoczenie ruchu, tym większe, gdyby dworzec centralny znajdował się w starem mieście.

W bardzo wielkich miastach wypada przeto urządzić kilka dworców głównych i rozdzielić je na Obszarze miasta w kształcie wieńca. Rozumie się samo przez się, że dworce te muszą mieć połączenia we wszystkich kierunkach.

wypożyczalnia mebli Warszawa

Urządzenia kolejowe – o czym już poprzednio była mowa – należy tak rozłożyć na obszarze miasta, aby ich trasy i dworce nie przeszkadzały ruchowi wewnętrznemu. Już na początku tej pracy napomknęliśmy, że w ubiegłem stuleciu nie zważano przy zakładaniu linii kolejowych na to, że miasta z biegiem czasu się powiększą. Budowano linie kolejowe za blisko miast i przeważnie w tym samym co miasto poziomie. Następstwa tego nieoględnego postępowania były szkodliwe dla rozwoju odnośnych miejscowości. Dalsze bowiem ich zabudowanie wstrzymywały jakby żelazną obręczą linie kolejowe. Jeżeli pomimo tego zabudowanie miasta przedostawało się za kolej, marniało tamże wkrótce, ponieważ utrudniały albo wstrzymywały komunikację linie kolejowe, założone w poziomie. Ostatecznie dworce towarowe i zestawcze znalazły się wewnątrz wzrastających i rozwijających się dzielnic jako dokuczliwa zawada (np. w Bernie morawskim i Bielaku).

Jeżeli ogrody publiczne nazwiemy “zielonymi wyspami” wśród odmętu domów, to dworce towarowe i zestawcze, pełne dymu, brudu, hałasu i smrodu węglowego, tworzą “czarne wyspy”. Nie nadają się one bezwarunkowo do wnętrza ludzkich osad, przeto trzeba je umieścić na krawędzi, i to w miejscach, dokąd zabudowanie miasta podług wszelkiego prawdopodobieństwa albo wcale nie dotrze, albo dotrze nie tak rychło.

wypożyczalnia mebli Warszawa

To Cię zainteresuje:

– adwokat rozwodowy