Wyjątkowe widoki

Autor: | Opublikowane w Wymagania estetyki Brak komentarzy | Tagi:

wyjatkowe-widokiSzczególniejszą przyjemność sprawia przechadzka w górzystej okolicy na pewnej wysokości ponad równiną lub doliną, jeżeli można z całą swobodą chodzić wygodnie i bez trudu po wyżynie lub po zupełnie poziomych drogach a przy tym rozkoszować się zmieniającymi się krajobrazami okolicy. Nie powinno się przeto zaniedbywać urządzenia takich ulic z pięknymi widokami lub dróg na wyżynach, o ile tylko do tego nastręcza się sposobność. Miasto lub miejscowość zyskuje na tym ogromnie. Jako przykład podajemy tu “Koppenpro menade” w miejscu kąpielowym Gräfenbergu na Śląsku, z cudnym widokiem na miasto Freiwaldau, o 180 m. niżej położone, i wspaniałą panoramę gór sudeckich.

uchwyt mocowania podmurówki

Przy zakładaniu ulic i placów w nowych dzielnicach nie potrzeba zadawać gwałtu terenowi przez znoszenie nierówności, aby go zamienić na powierzchnię równą jak stół, a potem planować na niej zabudowanie jak najwięcej symetryczne i prostolinijne z pomocą cyrkla. Wykonanie takiego planu byłoby kosztowne a najczęściej powodowałoby sztywność i nudę. Przeciwnie należy dostosować się do jakości terenu i granic posiadłości, a powstaną same przez się urocze ulice o pełnych życia liniach, a nadto mające praktyczną wartość. Falisty teren i przypadkowe warunki miejscowości dają najlepsze pole do artystycznych rozwiązań.

Naganną jest dążność do prowadzenia ulic długich i prostych; są one rozpaczliwie nudne, i tylko wiatr hasa po nich bez przeszkody. Raz już trzeba skończyć z “manią prostowania” powiada Henrici.

uchwyt mocowania podmurówki