Uwagi o ustawach budowlanych cz. 3

Autor: | Opublikowane w Ustawy budowlane Brak komentarzy | Tagi:

Gminom zostałaby zastrzeżoną, bez naruszenia ich samorządu, inicjatywa i zarządzenie regulacji i rozszerzenia, jednak z zachowaniem wymagań, których wyrażenie jest rzeczą ustawy. Gminy muszą zawczasu postarać się o wszystkie prawa, które umożliwiają przeprowadzenie planu zabudowy. Są to: prawo rozszerzania ulic, prze bijania nowych ulic, nabywania niezabudowanych obszarów celem założenia ulic, placów’ i urządzeń publicznych, albo obciążanie ich zakazami budowy, aby grunta nie mogły być użyte wbrew planowi zabudowania. Dalej gminy winny zapewnić sobie, że będą mogły złamać opór niektórych właścicieli gruntów i domów7 i sprowadzić do właściwej miary ich przesadne żądania przy odstępowaniu gruntów, o ile sprawa nie dałaby się załatwić na drodze ugody.

Te prawa skupiają się głównie wprawie wywłaszczenia (ekspropriacji), prawie przywłaszczenia (inpropriacji) i prawie nowego podziału gruntów (komasacji).

Tu należy także przyznawanie ulg podatkowych w poszczególnych wypadkach przy budowlach trudnych lub takich, których szybkie przeprowadzenie łączy się z dobrem gminy.

To Cię zainteresuje:

– hurtownia elektryczna wrocław
– usługi dźwigowe poznań