Najwyższe budowle

Autor: | Opublikowane w Wymagania estetyki Brak komentarzy | Tagi:

kosciolKościół lub pałac, stercząc ponad ogólną linię dachów, są ozdobą obrazu miejskiego. Natomiast nie przyczynia się do ozdoby zbyt wysoka szkoła lub dom czynszowy, ponieważ brak zazwyczaj środków do odpowiedniego architektonicznego ukształtowania tych budynków.

Niestosownym jest również wznoszenie w pięknych okolicach olbrzymich hotelów o setkach pokoi. Oburza każdego przyjaciela przyrody, gdy wśród alpejskiego krajobrazu, w obliczu szczytów śniegiem pokrytych, nad wspaniałym jeziorem lub nad wybrzeżem morskim, i to właśnie na najpiękniejszych miejscach, sterczą takie »mamutowe budynki«, jako pomniki amerykańskiej bezwzględnej spekulacji, które szpecą całą okolicę. Wystarczy wspomnieć tylko o Grand Hotelu w St. Moritz w Engadinie, szkatule z cegieł, o tuzinie piętr.

dochodzenie odszkodowań poznań

Na szczęście przygotowuje się powoli zwrot w tym względzie; ludzie zaczynają sobie uświadamiać złe i niekorzystne strony takich olbrzymich hoteli, w których goszczący jest wraz z setkami towarzyszów tylko numerem hotelowym; widoczną jest dążność stawiania kilku mniejszych i ładnie rozłożonych budynków, co z wielu powodów jest rozsądniejszym.

dochodzenie odszkodowań poznań