Ruch za pomocą luźnych powózek i wozów linowych

Autor: | Opublikowane w Rozwiązanie problemów komunikacji Brak komentarzy | Tagi:

wozPrzez to rozumie się: pojazdy prywatne i najmowane, pojazdy dla turystów (omnibusy lub tzw. kremzery) i wozy ciężarowe, z zaprzęgiem zwierząt pociągowych lub z popędem motorowym.
Te powózki poruszają się swobodnie, są niezależne od jakości drogi, nawracają łatwo i zatrzymują się dowolnie, oraz wspinają się na większe wzniesienia. Można ich użyć na każdej drodze, nawet ważkiej i krętej, i dojechać nimi do każdego punktu w obrębie miasta.

lód w kostkach Warszawa

O omnibusach, które niegdyś tworzyły ważny środek komunikacji, a dziś są w pogardzie, można powiedzieć, że jako środek komunikacyjny na mniejszą odległość są zawsze jeszcze korzystne dla pewnych sfer ludności, zwłaszcza przy użyciu motorów. W rzeczywistości kwitnie w niektórych wielkich miastach z powodu szczególnych warunków jeszcze bardzo znaczna komunikacja omnibusami.

Ruch za pomocą wozów linowych.

Te omnibusy, biegnące bez szyn na każdej nawierzchni drogowej, których motory zasilane są prądem elektrycznym za pomocą lin, łączących je z przewodami górnymi (nazwałby je można omnibusami linowymi), tworzą przejście od swobodnie bieżących powózek do wozów jadących na szynach.

lód w kostkach Warszawa