Zadanie budowniczego

Autor: | Opublikowane w Wymagania estetyki Brak komentarzy | Tagi:

wielkie-miastoNiestosownym i brzydkim jest osłanianie pomników w mieście prostymi deskami na zimę, a więc właśnie na czas, w którym cała ludność przebywa w mieście. Dlatego należy używać do pomników materiałów wytrzymujących mróz i niepogodę, aby bez osłony przez cały rok widokiem swym mogły cieszyć oczy mieszkańców.

Zadośćuczynienie powyższym wymaganiom może każdemu miastu nadać charakter pięknej i przyjemnej miejscowości.

odśnieżanie lublin

Dawniej ludzie podobali sobie w miastach i chętnie w nich mieszkali. Niestety, zanosi się na przewrót pod tym względem. Pobyt w nowoczesnych miastach staje się coraz nieprzyjemniejszym i mniej wesołym. Dawniejsza radość mieszkania w mieście znika i o ile dotyczy to miast wielkich, przeradza się w niechęć, która potęguje się aż do wstrętu.

Nie najbłahszą z przyczyn tego objawu jest wzgląd estetyczny. Jakżeż mile, pociągające i piękne były dawne miasta; jak niewymownie nudne, prozaiczne i brzydkie są nowoczesne, budowane po amerykańsku i jak niekorzystnie uderzają one oko i wpływają na usposobienie ludności!

Oczywiście byłoby wręcz niewłaściwym budować nowe miasta na sposób i modłę średniowiecznych. To byłoby niemożliwym. Możliwym jest nadawać także naszym bardzo wielkim miastom piękno artystyczne i przez to czynić nienęcącymi, miłymi i pięknymi.

odśnieżanie lublin

Oto zadanie budowniczego – artysty. Jeżeli architekci świata starożytnego i wieków średnich umieli nadać miastom wysoki wdzięk artystyczny, zdołają to również uczynić nowocześni. Z powiększeniem się miast wzrastają także zadania i wymagania. Piękność starych miast tajemnicza, skupiona w skąpej przestrzeni, rozwinie się w imponującą, przestronną piękność miast wielkich.