Uboczne środowiska miasta

Autor: | Opublikowane w Zabudowanie w mieście Brak komentarzy | Tagi:

uboczne-srodowiska-miastW wielkich miastach nowoczesnych układają się stosunki komunikacyjne inaczej, niż to bywało w małych miastach za naszych przodków. Wówczas, gdy, jak wiadomo, większość ludności mieszkała jeszcze na wsi, składały się miasta z starego miasta historycznego z wolna powstałego, które okalały słabo zaludnione przedmieścia, podobne do wiosek. W starem mieście było środowisko całego życia publicznego, tam stały wszystkie budynki publiczne, a odległości w obrębie całego miasta były nieznaczne. Kiedy jednak wszczął się wspomniany już wyżej przypływ ludności ze wsi do miast i te szybko wzrastały, przemieniły się także przedmieścia w wielkie miasta i w dalszym ciągu otoczył je wieniec gęsto zaludnionych miejscowości podmiejskich, o cechach miejskich.

wywóz starych mebli warszawa

Za przykład tego znamiennego objawu w budowie miast może posłużyć Wiedeń. W pierwszej połowie ubiegłego stulecia liczył Wiedeń na małym wtedy obszarze zaledwie pół miliona mieszkańców, dziś mieści wielki Wiedeń ponad 2 miliony ludzi.

Z natury rzeczy wynika, że w olbrzymich miastach powiększają się ogromnie odległości, co utrudnia komunikację i wpływa ujemnie na tryb życia, zarząd i zaopatrzenie w żywność.

wywóz starych mebli warszawa