Wymiary

Autor: | Opublikowane w Rozwiązanie problemów komunikacji Brak komentarzy | Tagi:

dom-przy-ulicyOgródki przed domami należy zakładać w szerokości co najmniej 5’00 m., jeżeli roślinność ma się na nich pomyślnie rozwijać. Ogródki z rzędem drzew powinny otrzymać głębokość 7’00 m., przy mniejszych drzewach mniejszą. Dla jednego rzędu drzew potrzeba pasa ziemi o szerokości 2’0 m. tj. 1’90 m. jako wymiaru dołu na zasadzenie drzewka, a 0’10 m. dla krawężnika kamiennego, który przy swej szerokości 0’20 m. może o 0’10 m. na nasypie dołu spoczywać. Dla zasadzenia większego drzewa alejowego, jeżeli się ma pięknie rozwijać i nie zmarnieć, należy wykopać dół o średnicy 1’90 m. i wypełnić go jak najgłębiej urodzajną 4’ ziemią. Przy sadzeniu mniejszych drzewek lub w ulicach, które mają pozostać nie brukowane, można zmniejszyć wymiar dołu, w każdym razie jednak nie poniżej 1’00 m.

dostawa lodu Warszawa

Rzędy drzew. Drzewa alejowe o wielkich koronach muszą być sadzone co najmniej w odległości 6 m. od domów (mierząc od pnia do budynku), gdyż inaczej promienie słoneczne, odbijając się, niszczą połowę drzewa zwróconą ku domowi. Małe gatunki drzew (jak akacje kuliste) albo drzewa o ważkich koronach (np. topole) lub drzewa stale przycinane można sadzić bliżej domów, jednakże w odstępie nie mniejszym niż 4’50 m.

Odległość drzew sadzonych w rzędzie ma wynosić stosownie do wysokości drzew, 6’00—7’00 m. zazwyczaj dziewięć kroków. Jeżeli rzędy drzew alei sadzone są bliżej niż 6 m., należy drzewa sadzić nie naprzeciw siebie lecz w gzygzaku.

Przy sadzeniu należy drzewa umieścić zaraz we właściwym miejscu i na właściwej wysokości, aby nie trzeba było ich usuwać przy dokonywanych zmianach. Jeżeli się chce uzyskać w krótszym czasie cieniste aleje, sadzi się pomiędzy drzewa, które mają stanowić właściwą aleję, drzewka prowizoryczne, które się następnie usuwa, gdy korony drzew przeszkadzają sobie w rozwoju. Sadząc drzewa, należy’ sobie zawsze uprzytomnić, jaki będzie ich kształt i rozmiar, kiedy wyrosną, aby nie tylko jako sadzonki, lecz także jako wyrosłe drzewa spełniały swój cel i nie zachodziła potrzeba usuwania ich.

Należy wybierać rodzaje drzew nadające się do celu, któremu mają służyć, i do naszego klimatu np. lipy, jesiony, kasztany, jawory i wiązy).

Jeżeli ruch uliczny przekracza zwykłe rozmiary, wypada celem spowodowania ulgi i zapewnienia bezpieczeństwa urządzić obok toru jezdnego osobne drogi dla kolarzy i samochodów, a na głównych liniach także dla tramwajów.

dostawa lodu Warszawa