Myśleć o przyszłości

Autor: | Opublikowane w Zabudowanie w mieście Brak komentarzy | Tagi:

rozwoj-miastReprezentacje gminne i zarząd państwowy mają jednak obowiązek dalej patrzeć w przyszłość, niż chciwi zysku spekulanci budowlani. Winni nie dopuścić do tak potępienia godnego sposobu zabudowania i występować z wielką stanowczością przeciwko niemu.

Uprzytomnijmy sobie, jakby wyglądało miasto, zwłaszcza bardzo wielkie w ten sposób zabudowane. Od środka ku krańcowi miasta szeregowałyby się bez przerwy ulice, obok ulic, dom za domem, z nużącą i rozpaczliwą jednostajnością rozszerzałoby się morze budynków i powierzchni zabrukowanych. Zamiast zdrowej i pięknej siedziby mieszkalnej z bujną zielenią i miejscami wypoczynku, rozpościerałaby się szkodliwa zdrowiu pustynia kamienna z koszarami czynszowymi, sięgającymi nieba, bez dostatecznego światła i powietrza. Ludność musiałaby, tam pędzić żywot, zbita w duszną ciasnotę; byłoby gniazdem chorób i zaraz, stolicą tego straszliwego bicza bożego, jakim jest gruźlica, dziesiątkująca ludność miejską; ogniskiem społecznej nędzy. Byłaby to siedziba, w której ludność pod każdym względem musiałaby zwyrodnieć a nawet zmarnieć.

wyposażenie wnętrz online

Nigdy i przenigdy nie godzi się tak zabudowywać miasta, a zadaniem nowoczesnej sztuki budowania miast jest właśnie temu przeciw działać.

Ze zdumieniem widzimy, jak gwałtownie miasta wzrastają. Liczba mieszkańców miast bardzo wielkich, milionowych, powiększa się nieustannie, dorównywa . często zaludnieniu małych królestw.

Miasta rozprzestrzeniają się we wszystkich kierunkach, obejmują sąsiednie miejscowości i pokrywają olbrzymie powierzchnie kraju.

Z troską zadajemy sobie pytanie: dokąd ten wzrost dojdzie? Jakie będzie miał następstwa? Ze względu na dobro ludzkości należy pragnąć, aby nastąpił powrót do naturalnego sposobu osiedlania się i zastój w owym skupianiu się olbrzymich mas ludzkich. Jeżeli ludzie o tym nie pomyślą, należy się obawiać, że natura sama usunie to złe, tępiąc ludność pomorem i chorobami, jak to dotąd zawsze czyniła w razie przeludnienia.

wyposażenie wnętrz online